prawo
 
Szukanie zaawansowane
   
 
Home Rejestracja FAQ Użytkownicy Grupy Galerie  
 
 

Forum prawo Strona Główna SEMESTR IX / Prawo Unii Europejskiej / Wykład Lizbona
Wyświetl posty z ostatnich:   
       
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu

Czw 15:10, 03 Gru 2009
Autor Wiadomość
Anna Gogolok




Dołączył: 19 Paź 2006
Posty: 566
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Górki k. Opola

Temat postu: Lizbona

1 grudnia 2009 r. to pierwszy dzień obowiązywania traktatu z Lizbony (Dz. U. UE. C 306 z 17.12.2007 r., s. 1). Wprowadza on zmiany do Traktatu o Unii Europejskiej (TUE) i Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, który od tej pory zwany będzie Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

Traktat ma między innymi usprawnić i zmodernizować instytucje UE, wpłynąć na skuteczność i efektywność podejmowanych decyzji, uprościć metody pracy i głosowania. Parlament Europejski i parlamenty krajowe będą miały większy wpływ na proces podejmowania decyzji, co ma wpłynąć na wzmocnienie demokracji i legitymizacji w Unii. Dzięki inicjatywie obywatelskiej obywatele państw członkowskich uzyskają możliwość zwrócenia się do Komisji o przedłożenie nowego wniosku legislacyjnego.

Do prawa pierwotnego włączona zostanie Karta Praw Podstawowych. Będzie ona miała taki sam status prawny jak traktaty, co ma zapewnić poszanowanie w Unii zasad i wolności określonych w Karcie i nadać im wiążącą moc prawną. Unia i państwa członkowskie mają działać wspólnie w duchu solidarności w sytuacji, gdy którekolwiek z państw członkowskich stanie się przedmiotem ataku terrorystycznego, ofiarą klęski żywiołowej czy katastrofy wywołanej przez człowieka. Poprawie ma ulec ogólne bezpieczeństwo w obrębie Unii Europejskiej. Zwiększą się możliwości do działania w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.

Zwiększeniu ma ulec znaczenie Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej. Wzmocniona zostanie pozycja negocjacyjna i siła oddziaływania z państwami trzecimi oraz organizacjami międzynarodowymi. Połączone zostaną instrumenty europejskiej polityki zewnętrznej w zakresie jej opracowywania jak i realizacji. Nowa funkcja Wysokiego Przedstawiciela UE ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa pozwoli na większe oddziaływanie w takich dziedzinach jak dyplomacja, bezpieczeństwo, handel czy pomoc humanitarna.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
      Do góry  
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu

 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


      Do góry  

Strona 1 z 1
Skocz do:  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Avalanche style by What Is Real © 2004
             
Regulamin